در نخستین ماه تابستان تعداد معلات مسکن همچنان ریزشی بود اما قیمت مسکن رشد خود را ادامه داد و به متری ۳۰ میلیون تومان را رد کرد . گزارش تحولات بازار مسکن در تیرماه ازسوی بانک مرکزی منتشر شد،براساس این گزارش تعداد معاملات آپارتمان‌ های مسکونی در شهر تهران به حدود ۵ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به […]

در نخستین ماه تابستان تعداد معلات مسکن همچنان ریزشی بود اما قیمت مسکن رشد خود را ادامه داد و به متری ۳۰ میلیون تومان را رد کرد .

گزارش تحولات بازار مسکن در تیرماه ازسوی بانک مرکزی منتشر شد،براساس این گزارش تعداد معاملات آپارتمان‌ های مسکونی در شهر تهران به حدود ۵ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۶ دهم درصد کاهش و نسبت به تیرماه سال گذشته ۶۳.۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی ۳۰ میلیون و ۴۰ هزار تومان بود که نسبت به خردادماه ۱.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

از مجموع ۵۰۷۱ معامله مسکونی انجام‌شده در تیرماه امسال، واحدهای صفر تا پنج سال ساخت با سهم ۳۳.۵ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند که نسبت به تیرماه سال قبل سهم خانه‌های نوساز ۵.۱ درصد کاهش داشته است و گرایش مردم به خرید خانه‌های با قدمت  بالا افزایش داشته است.

براساس توزیع معاملات‌ انجام‌شده در مناطق مختلف تهران، منطقه‌ی ۵ همچنان با سهم ۱۴.۴ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده، منطقه ۱۰ با سهم ۱۰.۴ درصد و منطقه ۲ با سهم ۹.۶ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع بیش از ۷۳ درصد از کل معاملات انجام‌شده در تهران مربوط به ۱۰ منطقه‌ی ۵، ۱۰، ۲، ۴، ۱۴، ۱، ۷، ۸، ۵ و ۱۱ بوده است.

آپارتمان درگران ترین و ارزان ترین منطقه تهران متری چند ؟

همچنین در میان مناطق ۲۲گانه‌ی شهرداری تهران منطقه ۱ همچنان بیشترین متوسط قیمت یک متر زیربنای مسکونی معامله‌شده را با رقم ۶۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان به خود اختصاص داده و منطقه ۱۸ همچنان ارزان‌ترین منطقه‌ی تهران است و قیمت متوسط یک متر مربع زیربنای مسکونی در آن ۱۳ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان معامله شده است.

بررسی معاملات انجام‌شده در تیرماه نشان می‌دهد واحدهای مسکونی بر دامنه‌ی قیمتی ۱۵ تا ۲۰ میلیون به ازای هر مترمربع بنا بیشترین سهم از معاملات تهران را به خود اختصاص داده و ۱۷.۲ درصد از معاملات مربوط به این دامنه‌ی قیمتی است. همچنین آپارتمان‌هایی که از متری ۲۰ تا ۲۵ تومان قیمت‌گذاری شده‌اند، سهم ۱۵.۳ درصدی از معاملات را داشته و آپارتمان‌های ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان نیز ۱۲.۸ درصد از معاملات تیرماه امسال را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم زیر یک میلیاردی ها از معاملات تابستانه مسکن

بررسی آمارها نشان می‌دهد واحدهای مسکونی‌‌ای که بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد قیمت‌گذاری شده‌اند بیشترین سهم از معاملات تابستانی را به خود اختصاص داده و ۱۹.۱ درصد از سهم معاملات را داشته‌اند.

واحدهای دارای ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون با سهم ۱۷.۴ و یک میلیارد و ۵۰۰ تا ۲ میلیارد با سهم ۱۱.۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در تیرماه کرایه‌ی مسکن اجاری نسبت به خرداد ۳۴.۹ درصد رشد داشت که این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸.۷ درصد رشد داشته است.

به طور کلی گزارش بانک مرکزی از معاملات انجام‌شده در تیرماه نشان می‌دهد تعداد معاملات در نخستین ماه فصل تابستان ۰.۶ درصد کاهش داشته اما قیمت‌ها افزایشی بوده و قیمت یک مترمربع بنای واحدهای مسکونی در شهر تهران به بیش از ۳۰ میلیون تومان رسیده است.

۱۱ منطقه ای که زیر ۲۰۰ معامله مسکن داشتند

مناطق ۲۲، ۲۱، ۲۰، ۱۹، ۱۸، ۱۷، ۱۶، ۱۳، ۱۲، ۹ و ۳ زیر ۲۰۰ معامله در آنها انجام شده و در منطقه ۵ که رکورددار معامله در تیرماه است ۷۳۱ معامله به ثبت رسیده و متوسط قیمت در این منطقه نیز ۳۷ میلیون و ۷۹۳ هزار تومان بوده است. در منطقه ۱ که رکورد قیمت را به خود اختصاص داده،‌ ۲۹۴ معامله به ثبت رسیده است. همچنین در منطقه ۱۸ به‌عنوان ارزان‌ترین منطقه تهران ۱۲۲ معامله ثبت شده است.

فعالان حوزه بازار مسکن معتقدند که ریزش خریدار به دلیل انتظاری است که برخی از خریداران برای کاهش قیمت ها با آمدن دولت جدید دارند. برخی از مشاوران املاک نیز معتقدند با وجود افزایش هزینه های ساخت ، قیمت ها منتظر اولین تصمیم دولت جدید در حوزه مسکن است که به صورت انفجاری افزایش یاید. موضوعی که کارشناسان حوزه مسکن با توجه به افت معاملات آن را بعید می دانند و معتقدند که در بازاری بی مشتری مسکن انتظار رشد جهشی قیمت وجود ندارد.