قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن برای اکثر سررسیدها از ۵۳ هزار تا ۵۵ هزار تومان است. امتیاز اوراق تسهیلات مسکن آبان امسال که در حال حاضر یکی از گران‌ترین اوراق است ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان بوده و اوراق مهر امسال نیز ۵۴ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است. قیمت هر برگ اوراق تسهیلات […]

قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن برای اکثر سررسیدها از ۵۳ هزار تا ۵۵ هزار تومان است. امتیاز اوراق تسهیلات مسکن آبان امسال که در حال حاضر یکی از گران‌ترین اوراق است ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان بوده و اوراق مهر امسال نیز ۵۴ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن ۵۳ تا ۵۵ هزار تومان است؛ به طوری که زوج‌ها با توجه به اینکه کجای ایران زندگی می‌کنند باید برای وام مسکن و جعاله از حدود ۸.۵ تا ۱۲.۵ میلیون تومان هزینه کنند.

 قیمت اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن برای اکثر سررسیدها از ۵۳ هزار تا ۵۵ هزار تومان است. امتیاز اوراق تسهیلات مسکن آبان امسال که در حال حاضر یکی از گران‌ترین اوراق است ۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان بوده و اوراق مهر امسال نیز ۵۴ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

ارزان‌ترین اوراق مربوط به دی ۱۳۹۵ بوده که عملا سر رسیدش روبه اتمام است و مابقی اوراق عموما از ۵۳ هزار تومان شروع می‌شود.

مدتی است که همراه با افزایش قیمت مسکن کاهش مقدار تقاضا در این بخش باعث شده که تقاضا در اوراق تسهیلات مسکن هم کاهش یابد این موضوع سبب شده که قیمت این اوراق نسبت به ماه‌های ابتدایی سال کاهش را تجربه کند. البته اگر بخواهیم معیار را هفته های اخیر قرار دهیم قیمت این اوراق تقریبا روی خط ثابتی حرکت کرده است. البته باید گفت قیمت این اوراق نسبت به دو هفته گذشته رشد اندکی را تجربه کرده است.

افزایش قیمت‌ها در بخش مسکن سبب شده رکودی نسبی در این بازار حاکم باشد. این رکود نسبی نیز سبب شده که در یک ماه گذشته بازار اوراق تسهیلات مسکن هم از رونقی برخوردار نباشد.

به این ترتیب با قیمت حدودی هر برگ تسه ۵۳ هزار تومان، زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، آن‌ها باید ۱۰ میلیون تومان و ۶۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ تسه بهادار ۵۳ هزار تومانی خرید دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن، حدود ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان‌ باید هزینه شود.

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید هشت میلیون و ۴۸۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار  تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید شش میلیون و ۳۶۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همچنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی  هشت میلیون و ۴۸۰ هزار تومان از سوی زوج‌ها باید پرداخت شود.

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق شش میلیون و ۳۶۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون و ۲۴۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

 

منبع: ایسنا