محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در نشست بررسی مسائل مربوط به مسکن مهر پردیس  گفت: اساس حرکت ما آن است که بتوانیم تا سرحد امکان برای خانه‌دار کردن مردم تسهیل‌گری کنیم. وی با بیان اینکه وظیفه دولت تولید مسکن نیست، افزود: دولت وظیفه دارد زمینه خانه‌دار کردن مردم را فراهم و این اطمینان را در […]

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در نشست بررسی مسائل مربوط به مسکن مهر پردیس  گفت: اساس حرکت ما آن است که بتوانیم تا سرحد امکان برای خانه‌دار کردن مردم تسهیل‌گری کنیم.

وی با بیان اینکه وظیفه دولت تولید مسکن نیست، افزود: دولت وظیفه دارد زمینه خانه‌دار کردن مردم را فراهم و این اطمینان را در درون حاکمیت ایجاد کند و جریان تولید مسکن پایدار انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه عرضه و تقاضا باید تناسب داشته باشد، گفت: بحث مربوط به تأمین مسکن اقشار کم درآمد بایستی با سیاست‌های مستمر پایش شود.

اسلامی اظهار کرد: مشکلات متنوعی در بحث مسکن مهر وجود داشت که در هفته اول حضورم آنها را شناسایی کردم و برای همه پروژه‌های مشکل‌دار مسکن مهر تصمیم‌گیری کرده‌ایم و به زودی اقدامات لازم در تسریع در روند تکمیل آنها انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی به برنامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید اشاره کرد و افزود: ایجاد شهر‌های جدید از اوایل انقلاب در دستور کار بوده است و مقرر بود حدود ۶۰ شهر جدید در کشور ساخته شود. 

وی گفت: ایجاد این شهر‌ها کمک می‌کند تا دست‌اندازی به اراضی دولتی مهار شود و از ساخت و ساز‌های غیرمجاز جلوگیری به عمل آید.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به درخواست یکی از نمایندگان مجلس برای اعطای مجوز‌های خاص جهت برخورد با پیمانکاران متخلف گفت: برای این کار نیاز به مجوز خاصی نیست. پیمانکاران توسط کارفرما گرفتار شده و باید با نگاه مسلمانی هر دو طرف را ببینیم.

اسلامی با اشاره به اینکه قرارداد مترو پردیس، قرارداد درستی است که باید اجرا شود، افزود: باید به این سمت حرکت کنیم و نباید بارگذاری جمعیتی بیشتری در پردیس انجام شود.

وی تأکید کرد: در طرح مسکن مهر جمعیت پذیری حدود ۸۰ هزار واحد پیش‌بینی شده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طی دو ماه اخیر سعی کردیم مسائل را به طور دقیق شناسایی و راه‌حل‌هایی برای آنها پیدا کنیم، تصریح کرد: تقویت مدیریت و حل و فصل مسائل پیمانکاران جزو راه حل‌هایی بوده که اجرایی شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید، بافت‌های فرسوده و شهر‌های زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت آغاز شده است. 

وی ادامه داد: با احتساب ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه‌تمام تا پایان سال ۹۹، ۹۰۰ هزار مسکن در کشور ساخته خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان گفت: افزایش تسهیلات مسکن زمینه ساز رشد قیمت مسکن خواهد شد و ما باید به توانمندسازی مردم برای خانه‌دار شدن آن هم با قیمت مناسب کمک کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان