رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته باعث شد تا سازندگان مسکن با استقبال از این وضعیت برای دریافت پروانه ساختمانی به شهرداری‌ها مراجعه و ترغیب بیشتری برای ساخت از خود نشان دهند.

استقبال سازنده‌ها از ساخت و ساز مسکن

  پرینت
استقبال سازنده‌ها از ساخت و ساز مسکن
شناسه خبر : 1695 | تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱ | تعداد دیدگاه : 0 |

رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته باعث شد تا سازندگان مسکن با استقبال از این وضعیت برای دریافت پروانه ساختمانی به شهرداری‌ها مراجعه و ترغیب بیشتری برای ساخت از خود نشان دهند.  پس از رشد بیش از حد قیمت مسکن که آغاز آن از اواسط تابستان سال گذشته بوده، باعث شد تا سازندگانمسکن با استقبال بیشتری برای […]

رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته باعث شد تا سازندگان مسکن با استقبال از این وضعیت برای دریافت پروانه ساختمانی به شهرداری‌ها مراجعه و ترغیب بیشتری برای ساخت از خود نشان دهند.

 پس از رشد بیش از حد قیمت مسکن که آغاز آن از اواسط تابستان سال گذشته بوده، باعث شد تا سازندگانمسکن با استقبال بیشتری برای دریافت پروانه ساختمانی به شهرداریها مراجعه کنند.

اگر چه وضعیت ساخت و ساز به گونه‌ای است که تولید مسکن همچنان از تقاضا عقب است، اما با این وجود طبق گزارش مرکز آمار صدور پروانه ساختمانی در کشور ۱۵،۴ درصد و در تهران ۱۲،۱ درصد رشد داشته است.

رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته اگر چه باعث کاهش قدرت خرید مسکن شده، اما سازنده ها بر این اعتقاد هستند که هنوز هم با این قیمت ها متقاضیان مسکن اقدام به خرید مسکن خواهند کرد.

برخی سازندگان معتقد هستند تا سال‌های قبل که قیمت مسکن رشد نداشت، سپرده گذاری در بانک سودآورتر از ساخت و ساز بود، اما اکنون که بازار مسکن تشنه عرضه مسکن است، می‌توان با ساخت مسکن سود بیشتری کسب کرد.

طبق گزارش‌های مرکز آمار ایران، صدور پروانه ساختمانی در تهران توسط شهرداریها در فصل تابستان ۹۷ نسبت به تابستان ۹۶ حدود ۱۲،۱ درصد و در سراسر کشور ۱۵،۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

با افزایش ١٢.۱ درصدی واحدهای مسکونی پیش‌بینی‌شده در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان توسط شهرداری تهران و ‌۱۵.۴ درصدی آن در شهرداری‌های کل کشور در فصل تابستان ٩٧ نسبت به فصل تابستان ٩٦ صدور پروانه‌های ساختمانی در کل کشور در تابستان امسال رشد داشته است.

به گزارش مرکز آمار و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،تعداد ٢٨٩٠ پروانه‌ی احداث ساختمان توسط شهرداری‌ تهران در فصل تابستان ١٣٩٧ صادرشده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۵.۴ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۹.۸ درصد افزایش داشته است.

بررسی نتایج طرح “گرد‌آوری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادرشده توسط شهرداری‌های کشور” در فصل تابستان سال ١٣٩٧ نشان می‌دهد که در شهر تهران در فصل تابستان سال ١٣٩٧، تعداد ٢١٠٤٧ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌ تهران، پیش‌بینی‌شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۷.۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۱۲.۱ درصد افزایش داشته است.‌

همچنین طبق آمارهای ارائه‌شده مرکز آمار برای شهر تهران متوسط تعداد واحد مسکونی برای هر یک از این پروانه‌های احداث ساختمان۷.۳ واحد بوده که ۵.۴ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۹.۸ درصد افزایش داشته است.

*رشد مساحت زیربنا در پروانه‌های احداث ساختمان‌

علاوه بر آن مجموع مساحت زیربنا در پروانه‌های احداث ساختمان‌ صادرشده از سوی شهرداری‌ تهران در فصل تابستان ١٣٩٧ بالغ‌بر ٣٨٨٢ هزار مترمربع بوده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۹.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۹.۶درصد افزایش داشته است. متوسط مساحت زیربنای این دسته از پروانه‌ها در دوره‌ مورد بررسی حدود ١٣٤٣ مترمربع بوده است.

در گزارش فوق درباره کل نقاط شهری کشور آمده است که در فصل تابستان سال ١٣٩٧، تعداد ٩٤٩٣٢ واحد مسکونی در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان از سوی شهرداری‌های کشور پیش‌بینی‌شده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۴.۷ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۱۵.۴ درصد افزایش داشته است.‌ متوسط تعداد واحد مسکونی در هر پروانه‌ احداث ساختمان ٢.٨ واحد بوده است‌.

همچنین تعداد ٣٣٤٥٧ پروانه‌ احداث ساختمان توسط شهرداری‌های کشور در فصل تابستان ١٣٩٧ صادرشده است که نسبت به فصل گذشته حدود ۲.۴ درصد کاهش و نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۱۲.۶ درصد افزایش داشته است.

علاوه بر آن مجموع مساحت زیربنا در پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان‌ در فصل تابستان ١٣٩٧ حدود ١٧٦٦٠ هزار مترمربع بوده است که نسبت به فصل گذشته ۱.۳ درصد و نسبت به فصل مشابه سال گذشته حدود ۱۴.۴ درصد افزایش داشته است. متوسط مساحت زیربنا در این پروانه‌ها ٥٢٨ مترمربع بوده است.

نوشته های مشابه
قیمت مسکن تا پایان سال کاهش می‌یابد؟
بازار اجاره مسکن پاییزماه ریزش می‌کند؟
رشد ۳ درصدی قیمت مسکن در مردادماه ۱۴۰۰
پرداخت وام مسکن با رقم عجیب بازپرداخت!
۴ شرط واگذاری مسکن در قانون جهش تولید/ اعطای تسهیلات بر اساس محدوده جغرافیایی
وام مسکن از محل اوراق افزایش یافت
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ads
ads
ads
ads
ads
ads