معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۳۰ هزار میلیارد تومان برای تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی اعتبارات مورد نیاز است، گفت: به صورت خوشبینانه منابع مالی ۱۳ هزار میلیارد تومان از این رقم برآورد شده مورد نیاز، فراهم شده است. امیر امینی درباره بودجه بخش مسکن برای سال آینده، اظهار داشت: در بودجه […]

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۳۰ هزار میلیارد تومان برای تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی اعتبارات مورد نیاز است، گفت: به صورت خوشبینانه منابع مالی ۱۳ هزار میلیارد تومان از این رقم برآورد شده مورد نیاز، فراهم شده است.

امیر امینی درباره بودجه بخش مسکن برای سال آینده، اظهار داشت: در بودجه سال آینده عمده اعتبارات در حوزه مسکن به شرکت عمران شهرهای جدید برای پروژه‌های قطارهای حومه‌ای، شرکت بازآفرینی شهری برای انجام وظایف مصوب در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده و هویت بخشی به محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری و سازمان مجری ساختمان‌های دولتی که وظیفه احداث ساختمان و تاسیسات دولتی مانند بیمارستان‌ها را بر عهده دارد، در نظر گرفته شده است.

وی درباره تامین بودجه تامین مسکن مهر و ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جدید توضیح داد: بودجه مسکن مهر پیش از این در ردیف‌های متفرقه دیده می‌شد. وزیر راه و شهرسازی با توجه به ظرفیت‌های موجود برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ارایه را داده که مورد تایید رییس جمهوری هم قرار گرفته است. از این ۴۰۰ هزار واحد جدید ۱۰۰ هزار واحد در حوزه بازآفرینی شهری ساخته خواهد شد. ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به احداث می‌رسد و ۲۰۰ هزار واحد هم در شهرهای جدید ساخته خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: برای اجرای پروژه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که بخشی از آن با مشارکت بخش خصوصی انجام می‌شود، ‌۳۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی مورد نیاز است.

امینی با اشاره به محل تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده برای اجرای این پروژه اظهار داشت: در تبصره ۸ لایحه بودجه سال آینده تقریبا  ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای این پروژه پیشنهاد داده‌ایم که امیدواریم  به تصویب برسد که محل آن، مدیریت دارایی‌ها، امکانات و مقدورات وزارت راه و شهرسازی و شرکت‌های تابعه است.

معاون برنامه‌ریزی و منابع مالی وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: ظرفیت دیگر برای تامین اعتبارات، موضوع افزایش سرمایه بانک مسکن از محل بازگشت اقساط مسکن مهر است که می‌توان ۵ هزار میلیارد تومان از این محل تامین کرد. پیش‌بینی می‌کنیم  در سال ۹۸ می‌توان چیزی حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع از این محل ایجاد کرد.

 ایلنا نوشت: وی با اشاره به برنامه بانک مسکن مبنی بر استفاده از اقساط مسکن مهر برای تامین منابع صندوق پس انداز یکم گفت: این  برنامه بانک مسکن به لحاظ بیزنس بانکی درست است اما زمانی که دولت افزایش سرمایه در یک بانک انجام می‌دهد یعنی توان عملیات یک بانک را برای ارایه تسهیلات بالا می‌برد. بانک باید این امکان را در بازار سرمایه تبدیل به پول کند تا بتواند هزینه‌های مورد نظر را جبران کند.

امینی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی به بیزنس بانک مسکن و بازارهای این بانک کاری ندارد. تکالیفی برعهده وزارت راه  و شهرسازی است و در راستای انجام آن ۵هزار میلیارد تومان در بانک مسکن افزایش سرمایه انجام خواهد داد و  انتظار دارد بانک مسکن هم یکسری از وظایفش را که معوق مانده را انجام دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر این ۵ هزار میلیارد تومان در میانه سال ۹۸ محقق شود ارزش آن چیزی حدود ۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود اما امکان تامین آن هر چه به سمت انتهای سال برود ارزش آن به چیزی حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

وی ادامه داد: همچنین ۳ هزار میلیارد تومان هم از محل مدیریت دارایی املاک سازمان ملی زمین و مسکن و شهرهای جدید می‌توان فراهم کرد بنابراین تا  به اینجا ۷ هزار میلیارد تومان از منابع مورد نیاز برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی فراهم شده است.

امینی با بیان اینکه از سوی دیگر خوشبینانه هزار میلیارد تومان هم از محل واگذاری املاک مسکن مهر به متقاضیان مسکن مهر منابع در نظر گرفته‌ایم،‌ گفت: همچنین پیش بینی شده است که ۱۵۰۰ میلیارد تومان هم از محل فروش اراضی شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن به دست بیاوریم. ۳هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هم امسال به شرکت بازآفرینی شهری از محل صندوق توسعه ملی ارایه می شود که اگر این برنامه ادامه پیدا کند همین مقدار را هم سال آینده تخصیص می دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در مجموع چیزی حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۸ را در سال جاری تجهیز منابع کرده‌ایم. معتقدم ۴۰ درصد منابع مورد نیاز از لحاظ محاسباتی فراهم است و امیدوارم بتوانیم این اعتبارات را فرهم آوریم.

وی با بیان اینکه این برنامه می‌تواند تحرکی در بازار مسکن ایجاد کند، گفت: ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کنار امکاناتی در برای مسکن مهر فراهم کرده‌ایم می تواند در بازار مسکن تحرکاتی ایجاد کند که هم به نفع سازندگان و هم به نفع خریداران است.