نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه با مصوبه امروز کمیسیون، وزارت دفاع مکلف به تأمین کمک هزینه مسکن متأهلی سربازان شد، گفت: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در جهت کمک به زوج‌های جوان برای ازدواج راحت‌تر و کاهش نرخ طلاق است. به گزارش ایرنا از خانه ملت، اصغر مسعودی در تشریح نشست […]

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه با مصوبه امروز کمیسیون، وزارت دفاع مکلف به تأمین کمک هزینه مسکن متأهلی سربازان شد، گفت: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در جهت کمک به زوج‌های جوان برای ازدواج راحت‌تر و کاهش نرخ طلاق است.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، اصغر مسعودی در تشریح نشست امروز- یکشنبه- کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: طرح جمعیت و تعالی خانواده در دستور کار امروز کمیسیون قرار داشت که از مواد ۱۲ تا ۱۹ آن مورد بررسی قرار گرفت.
نماینده مردم نی ریز، استهبان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس تصمیم امروز کمیسیون دولت مکلف است سربازان متأهل را از کمک هزینه مسکن متأهلی در حین خدمت برخوردار کند که مسئولیت آن بر عهده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است.
وی ادامه داد: همچنین بر اساس ماده ۱۳ این طرح مقرر شد دولت از طریق شبکه بانکی، مؤسسات مالی و سایر دستگاه‌های ذی‌‎ربط نسبت به تأمین وسایل لازم برای شروع زندگی جوانان اقدام کند. 
این نماینده مجلس یادآور شد: همچنین وزارت راه و شهرسازی نیز بر اساس ماده ۱۴ این طرح مکلف به اعطای تسهیلات برای خرید، ساخت یا اجاره مسکن مزدوجین فاقد مسکن با اولویت خانواده‌های دارای فرزند بیشتر شد.
مسعودی اضافه کرد: بر اساس ماده ۱۵ نیز کانون وکلای دادگستری و قوه قضاییه مکلفند برای صدور مجوز وکلای دعاوی خانوادگی ضمن احراز شرایط لازم و گذراندن آموزش‌های خاص، اولویت تأهل را لحاظ کنند.
این نماینده مردم در مجلس نیز درباره ماده ۱۶ این قانون که در خصوص پیش بینی‌های صورت گرفته در این طرح برای مشاوره‌های پیش از ازدواج و پیش از طلاق بیان کرد: این ماده به کمیته تخصصی خود در کمیسیون ارجاع شده است.
وی اضافه کرد: همچنین در ماده ۱۹ نیز وزارت بهداشت مکلف به تجهیز آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و تشخیصی اعتیاد به انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی شد تا این اقدام به مراجعه کنندگان جهت تشخیص بهتر کمک کند.
نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در جهت کمک به زوج‌های جوان و کاهش نرخ طلاق است که مواد بعدی آن نیز در دستور کار هفته آینده کمیسیون قرار دارد.

**استماع گزارش رییس دانشگاه مذاهب اسلامی و رییس صندوق حمایت از پژوهشگران در کمیسیون آموزش
سیدحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تشریح نشست امروز این کمیسیون عنوان کرد: در پی حضور رییس دانشگاه مذاهب اسلامی، گزارش عملکرد این دانشگاه و اینکه چگونه پیروان مذاهب مختلف را برای ارتقای علمی پشتیبانی می‌کنند، مورد استماع قرار گرفت.
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: این دانشگاه از پروژه‌های مربوط به نزدیکی و همفکری مذاهب مختلف پشتیبانی‌های خوبی انجام می‌دهد؛ حتی بسیاری از ائمه جمعه کشور هم به نوعی با این دانشگاه ارتباط دارند و از یافته‌های پژوهشی این دانشگاه برای ارتقای علمی خود استفاده می‌کنند.

**حمایت دانشگاه مذاهب از پیروان مذاهب مختلف در داخل کشور
این نماینده مجلس ادامه داد: بر اساس این گزارش، دانشگاه مذاهب اسلامی ارتباط خوبی با مجمع جهانی تقریب مذاهب دارند و البته دبیر کل مجمع هم عضو هیات امنای این دانشگاه است که از وزرات علوم مجوز دارد و فعالیت علمی انجام می‌دهد.
وی تاکید کرد: دانشگاه مذاهب، پیروان مذاهب مختلف در داخل کشور را به خوبی به عنوان دانشجو و اعضای هیات علمی پشتیبانی می‌کند.

**پژوهش محور بار آوردن کودکان در دستور کار صندوق حمایت از پژوهشگران
میرزاده یادآور شد: به عنوان دومین دستور کار جلسه امروز، از رییس صندوق حمایت از پژوهشگران دعوت شده بود تا گزارشی از فعالیت سالانه خود ارائه دهند؛ حمایت از پژوهشگران، اساتید، طرح های پژوهشی در حوزه‌ها و رشته‌های مختلف به ویژه توجه خاص به رشته‌های میان‌رشته‌ای و علوم انسانی و همچنین بحث حمایت از کودکان از جمله محورهای آن بود.
وی درباره حمایت از کودکان توضیح داد: پژوهش محور بار آوردن کودکان و کمک به آنها در راستای نگاه پژوهشی در ارتباط با پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی و مراکز پژوهشی مدنظر بود.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: بر اساس این گزارش، برخی استان ها ۱۰‌ها برابر دیگر استان ها طرح پژوهشی داشتند که آن دسته از طرح‌ها که قابل دفاع بوده به خوبی تحت حمایت قرار می‌گیرند.
میرزاده همچنین از درخواست این صندوق از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای بازدید اعضا از صندوق و تعامل بیشتر خبر داد.