کاهش هزار تا ۵ هزار تومانی هر برگه تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس موجب شد قیمت تمام شده دریافت تسهیلات مسکن نیز به ۸ میلیون تومان کاهش یابد.  قیمت هر برگه حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس به ۵۱ هزار تومان کاهش یافت که این کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کاهش […]

کاهش هزار تا ۵ هزار تومانی هر برگه تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس موجب شد قیمت تمام شده دریافت تسهیلات مسکن نیز به ۸ میلیون تومان کاهش یابد.
 قیمت هر برگه حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس به ۵۱ هزار تومان کاهش یافت که این کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کاهش قیمت تمام شده وام مسکن منجر می‌شود.

در معاملات امروز فرابورس، هر برگه تسهیلات مسکن صادره در ماه‌های آذر و بهمن ۹۶ با نمادهای معاملاتی «تسه ۹۶۰۹» و «تسه ۹۶۱۱» به قیمت‌های ۵۱ هزار و ۸۰۰ و ۵۱ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسیدند.

همچنین ۸ نماد معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن در بازه قیمت ۵۲ هزار تومان خرید و فروش شدند که تعدادی از آنها به اوراق تسهیلات مسکن صادر در نیمه دوم سال ۹۶ و تعدادی نیز به اوراق صادره در نیمه نخست امسال تعلق داشتند.

سه نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۸ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آبان امسال)، تسه ۹۷۱۰ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ۹۷) و تسه ۹۷۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور سال جاری) در بازه قیمتی ۵۳ هزار تومان معامله شدند.
گران‌ترین اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس به قیمت ۵۴ هزار و ۱۱۱ تومان به نماد معاملاتی ۹۷۱۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در مرداد ۹۷) تعلق داشت.

خروج حقوقی‌ها از بازار اوراق تسهیلات به سود حقیقی‌ها
بر اساس اعلام فرابورس، طی چند هفته اخیر و با کاهش شدید قدرت وام مسکن، حقوقی‌ها و انبوه سازان از بازار اوراق تسهیلات مسکن خارج شده اند به نحوی که در معاملات روزهای پایانی هفته گذشته و روزهای ابتدایی هفته جاری، ۱۰۰ درصد خریداران اوراق تسهیلات، حقیقی‌ها و خریداران واقعی مسکن از مشتریان این اوراق بوده اند.

نقش کاهش تقاضای خرید مسکن در کاهش قیمت اوراق تسهیلات
کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند کاهش شدید قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس در فاصله قیمتی هزار تا ۵ هزار تومان در نمادهای معاملاتی مختلف، در پی کاهش معاملات مسکن به دلیل کاهش قدرت خرید مسکن خانوارها و افزایش مجدد قیمت مسکن در ۱۰ روز پایانی بهمن ماه به وقوع پیوست که سبب شد بار دیگر جهش قیمتی مسکن رخ دهد.

برخی کارشناسان اقتصادی، جهش قیمتی بهمن ماه در پی آرامش بازار مسکن در ماه‌های آذر و دی را به دلیل افزایش قیمت خودرو و همچنین افزایش ملایم قیمت دلار در دهه پایانی ماه گذشته عنوان کردند.

کاهش اوراق تسهیلات بانک ملی به ۲۰ هزار تومان
در معاملات امروز فرابورس، اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی نیز با کاهش بیش از ۳ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به بازه ۲۰ هزار تومان وارد شد به گونه‌ای که اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی صادره در شهریور امسال با نماد «تملی ۷۰۶» ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان و اوراق تسهیلات مسکن صادره در مرداد سال جاری با نماد «تملی ۷۰۵» خرید و فروش شدند.

کاهش هزینه تمام شده وام مسکن
کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن می‌تواند به کاهش قیمت تمام شده وام مسکن منجر شود. به گونه‌ای که با احتساب نرخ هر برگه تسهیلات مسکن با میانگین ۵۲ هزار تومان، ار آنجایی که برای دریافت وام مسکن ۱۴۰ میلیون تومانی خرید مسکن زوجین، نیاز به خرید ۲۴۰ برگه اوراق تسهیلات است که متقاضی دریافت این تسهیلات، باید ۱۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان پرداخت کند.

ضمن اینکه با توجه به اینکه برای دریافت وام خرید مسکن ۹۰ میلیون تومانی (متقاضی فردی) نیاز به خرید ۱۶۰ برگه تسهیلات مسکن است و با احتساب هر برگه ۵۲ هزار تومان، متقاضی دریافت این تسهیلات باید مبلغ ۸ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بابت خرید اوراق تسهیلات، هزینه کند.

کاهش قدرت خرید مسکن وام مسکن به ۱۵ درصد
خاطرنشان می‌شود میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در آمار اعلام شده از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در معاملات بهمن ماه تهران، اندکی بیش از ۱۰ میلیون تومان ذکر شده است که درنتیجه برای خرید واحد مسکونی ۶۰ متری، ۶۰۰ میلیون تومان باید هزینه شود.

با توجه به اینکه تسهیلات خرید مسکن زوجین در تهران از محل اوراق تسهیلات مسکن، ۱۴۰ میلیون است، این وام تنها ۲۳ درصد قیمت مسکن را پوشش می‌دهد. وام مسکن فردی نیز که در تهران ۹۰ میلیون تومان است، تنها ۱۵ درصد هزینه یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد.

منبع: مهر