وزیر راه و شهرسازی گفت: امیدواریم بتوانیم در سال ۹۸ و ۹۹، ۵۰۰ هزار مسکن مهر را تکمیل کرده و به مردم تحویل دهیم و ۴۰۰ هزار واحد را نیز عملیاتی کنیم. ‌به گزارش فصل اقتصاد-‌ محمد اسلامی امروز در مراسم کلنگ‌زنی ۶۰۰ واحد مسکن شهری در خیابان عصمتیه وافتتاح ۶۱۸ واحد مسکونی در شهرک […]

وزیر راه و شهرسازی گفت: امیدواریم بتوانیم در سال ۹۸ و ۹۹، ۵۰۰ هزار مسکن مهر را تکمیل کرده و به مردم تحویل دهیم و ۴۰۰ هزار واحد را نیز عملیاتی کنیم.

‌به گزارش فصل اقتصاد-‌ محمد اسلامی امروز در مراسم کلنگ‌زنی ۶۰۰ واحد مسکن شهری در خیابان عصمتیه وافتتاح ۶۱۸ واحد مسکونی در شهرک غرب، اظهار کرد: مهم است ما حواسمان باشد که فلسفه وجودی و هویت ما در گرو این است که خدمتگزار باشیم‌. وظیفه ما در وزارت متنوع بوده و به زندگی مردم متصل است.
وی افزود: ما به خودمان اجازه نمی‌دهیم تعللی انجام شود، همواره باید پیوسته و قدرتمند حرکت کنیم تا گره‌گشا و کارگشا باشیم و برنامه‌هایی که مورد نیاز جامعه و جزو تکالیف ما است را کادرسازی کنیم.
اسلامی با بیان اینکه بخش مسکن برای ما مهم است، عنوان کرد: امروز با اقدام تکمیل مسکن مهر باقی‌مانده و آغاز ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور، برنامه اجرایی مشخصی داریم که بر اساس نیاز جامعه است زیرا یکی از وظایف ما در وزارت تعادل‌بخشی به عرضه و تقاضای مسکن در کشور بوده و این تعادل‌بخشی برای جامعه هدف تعریف شده که قشر متوسط و پایین را در بر می‌گیرد.باید با توجه به آمار و تقاضا برای مسکن این قشر، تولید مسکن را متناسب با استطاعت این قشر تسهیل و تسریع کنیم. 
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: طرح اقدام ملی برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برشی از این ۴۰۰ هزار واحد است که پیش‌بینی می‌شود در مشهد حداقل ۱۰ هزار واحد آن اتفاق بیفتد. بانک مسکن نیز از این طرح حمایت خواهد کرد، زمانی که عرضه زمین، مجوزهای لازم، تسهیلات مالی و قابلیت اجرایی به یکدیگر پیوند بخورند، دیگر نیازی به بودجه دولتی و انتظاری از دولت نخواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه اقدام دوم بازآفرینی شهری است، تصریح کرد: ما رویکردی را که در این دوره در وزارت حاکم کردیم، توقف فعالیت‌هایی است که هیچ اثربخشی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و بهبود بافت‌های فرسوده و ناکارآمد ندارد و این موجب شده که ما خرج غیر ضرور کنیم. مهم‌ترین اقدام این است که این مناطق را سامان دهیم. برخی از شهرها الگوهای موفقی دارند که باید ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را در بافت‌های ناکارآمد احداث کنیم که در مشهد تا حداقل ۵ یا ۹ هزار واحد جای کار دارد.
اسلامی گفت: ما ستاد بازآفرینی استان را داریم و در آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد تا بتوانیم با مهار حاشیه‌نشینی گسترش بی‌رویه شهر متوقف و سامان‌دهی شود. امشب در این خصوص تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: امروز ۲۱ شهر جدید در کشور داریم اما ما اصرار به شهر جدید نداریم. در حریم شهرها نیز می‌توانیم شهر ایجاد کنیم. شهرهای جدید باید تاسیسات زیربنایی داشته باشند و تامین آب در آن‌ها صورت بگیرد. ما باید اسکان را به معنای واقعی کلمه روی ریل برنامه اقدام و عمل قرار دهیم و آن را پیوسته دنبال کنیم تا بتوانیم به ثمر برسانیم.
وی اضافه کرد: ما در قانون بودجه ظرفیت ۱۰ هزار میلیارد تومانی منابع را در دولت تصویب کرده بودیم که در مجلس نیز تصویب شد. این پتانسیل موجب کمک به تولید مسکن خواهد شد. نکته مهم عرضه زمین و از آن مهم‌تر کمک کردن به کسانی است که می‌خواهند تولید مسکن کنند.
اسلامی با اشاره به اینکه سیاست ما مشوق‌هایی است که تولید مسکن را تسهیل و تسریع می‌کند و قیمت تمام‌شده را متناسب نگه می‌دارد تا استطاعت خرید را انطباق داده و هم‌راستا کنیم، افزود: امیدواریم با این تصمیم‌ها و سیاست‌ها بتوانیم در سال ۹۸ و ۹۹، ۵۰۰ هزار مسکن مهر را تکمیل کرده و به مردم تحویل دهیم و ۴۰۰ هزار واحد را نیز عملیاتی کنیم.