طبق برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی با محوریت ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر که در محدوده هدف بنیاد مسکن قرار دارد، به سازندگان ۷۵ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۹ درصد پرداخت می‌شود. وزارت راه و شهرسازی تا سال ۱۴۰۰ برنامه تولید و عرضه ۴۰۰ هزار […]

طبق برنامه تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی با محوریت ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر که در محدوده هدف بنیاد مسکن قرار دارد، به سازندگان ۷۵ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۹ درصد پرداخت می‌شود.
وزارت راه و شهرسازی تا سال ۱۴۰۰ برنامه تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را مدنظر قرار داده که از این تعداد ۲۰۰ هزار در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار در بافت‌های ناکارآمد و ۱۰۰ هزار در مناطق هدف بنیاد مسکن قرار دارد که در روزهای اخیر جزئیات آن توسط نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن بررسی شد. در برگیری پنج دهک ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷، عرضه متناسب با تقاضا و ارائه تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی در ازای هر واحد مسکونی از ویژگی‌های بارز این طرح محسوب می‌شود. این طرح شامل مددجویان کمیته امداد و بهزیستی نیست؛ چرا که تأمین مسکن برای این اقشار از وظایف این دو نهاد حمایتی است.جواد حق‌شناس معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ویژگی‌های احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ را تشریح کرد و گفت: استفاده از تجربیات بنیاد مسکن در اجرای مسکن شهری، استفاده از تجربیات مثبت مسکن مهر به ویژه در بخش خود مالکی، اجرای طرح بر مبنای مشارکت متقاضیان بخشی از ویژگی‌های طرح است.

به گفته حق‌شناس، تأمین مالی مطمئن از طریق انتخاب متقاضیان مؤثر، ایجاد طرح سامانه پشتیبان اجرا با تأمین حواله مصالح و خدمات فنی و هم‌پیوندی کارخانجات تولید مصالح، مراکز فنی، سازندگان حرفه‌ای در قالب بازار تعهدی مصالح بخش دیگری از ویژگی‌های طرح احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طی سال‌های ۹۸ و ۹۹ توسط بنیاد مسکن در شهرهای کوچک است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین فرآیند محاسبه سهمیه توزیع استانی را نیز تشریح کرد و گفت: حذف دهک‌های اول و دوم به جهت آنکه متولی این دهک‌های کمیته امداد و بهزیستی هستند یکی از پیشنهادهاست. همچنین، پنج دهک ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷ به عنوان گروه هدف مشخص شده است که کلیه اقدامات برای این دهک‌ها انجام خواهد شد.

وی افزود: فاقدان مسکن پنج دهک گروه هدف با توجه به موقعیت جغرافیایی (استانی و شهرستانی) و شاخص نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار، معادل ۳ میلیون ۴۴ هزار و ۵۱۸ خانوار برآورد شده است که در این طرح صاحب خانه خواهند شد.

حق‌شناس گفت: تسهیلات بانکی این طرح تا سقف ۷۵ میلیون تومان در ازای هر واحد مسکونی از طریق بانک‌های عامل معرفی می‌شود و با معرفی و نظارت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به متقاضیان (سازندگان) واجد شرایط به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پرداخت می‌شود.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه ۹ درصد سود تسهیلات اعطایی برعهده متقاضی است، خاطرنشان کرد: در اجرای طرح زمین مناسب با قابلیت دسترسی به خدمات زیربنایی به بهای تمام شده از طریق سازمان‌های مسئول از جمله سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، و سایر سازمان‌ها و نهادهایی که دارای زمین مناسب برای این طرح است، تأمین خواهد شد.

حق‌شناس تصریح کرد: چنانچه متقاضیان قادر به تأمین زمین با قابلیت اخذ مجوز از مرجع صدور پروانه ساختمانی باشند در اولویت قرار خواهند گرفت.

وی با بیان این‌که مسئولیت اجرای واحد مسکونی تماماً برعهده متقاضیان (سازندگان) است، تاکید کرد: برای آن دسته از افرادی که امکان مدیریت و انجام عملیات ساختمان را ندارند، یا تمایل به انجام کار توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را دارند با استفاده از منابع این طرح و سهم آورده متقاضی عملیات اجرای واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن انجام خواهد گرفت.