در کارنامه امسال مسکن افزایش میانگین ماهیانه قیمت‌ها در پایتخت از نیمه دوم ماه تا ۶ درصد افزایش یافته است.      به گزارش روز نو : کارشناسان مسکن پیش‌بینی می‌کردند که در صورت کاهش نرخ ارز به عنوان یک عامل مهم بیرونی اثرگذار، شیب افزایشی قیمت‌ها در بازار مسکن کم شود و چسبندگی قیمت‌ها […]

در کارنامه امسال مسکن افزایش میانگین ماهیانه قیمت‌ها در پایتخت از نیمه دوم ماه تا ۶ درصد افزایش یافته است. 
 
 
به گزارش روز نو : کارشناسان مسکن پیش‌بینی می‌کردند که در صورت کاهش نرخ ارز به عنوان یک عامل مهم بیرونی اثرگذار، شیب افزایشی قیمت‌ها در بازار مسکن کم شود و چسبندگی قیمت‌ها از بین برود، اما کاهش ۱۹.۷ درصدی نرخ ارز طی آبان و آذر سال جاری نسبت به ماه قبل از آن، در قیمت واحد‌های مسکونی بازتاب چندانی نداشت. 
 
از اردیبهشت ماه سال جاری و با رشد نرخ ارز، جهش قیمت مسکن کلید خورد و تا مهر ماه شاهد روند صعودی تورم ماهانه ملک بودیم، اما از مهرماه این روند صعودی، شیب ملایم‌تری نسبت به چندماهه قبل از آن به خود گرفت تا اینکه در دی ماه سال جاری این رقم به ۲.۵ درصد رسید که کمترین نرخ رشد قیمت نسبت به ماه‌های گذشته بود. 
 
در دو ماه شهریور و مهر ۹۷ هم حجم معاملات خرید آپارتمان با افت محسوس و ثبت کمتر از ۱۰ هزار معامله خرید آپارتمان در هر کدام از این دو ماه، رکورددار کاهش حجم معاملات خرید آپارتمان طی ۴ سال گذشته از بابت چهار رقمی شدن تعداد معاملات خرید املاک مسکونی شد. طی ۴ سال گذشته، به استثنای ماه‌های فروردین و مهر ۹۵، کاهش حجم معاملات خرید آپارتمان به کمتر از ۱۰ هزار فقره، بی سابقه بود. 
 
در کارنامه امسال مسکن افزایش میانگین ماهیانه قیمت‌ها در پایتخت در ماه‌های مهر، آبان، آذر، دی و بهمن به ترتیب (۶/۴) و (۶/۶)، (۴/۱) و (۲/۵) و (۱/۷) درصد به ثبت رسید. 
 
آنگونه که در بازار شایعه شده، قیمت مسکن پس از عید به شدت افزایش می‌یابد و به همین دلیل مالکان فروش یا رهن املاک خود را برای ایام پس از عید گذاشته‌اند تا سود بیشتری ببرند. 
 
بر اساس گزارش ده ماهه بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی طی ۱۰ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ به ۱۰۴/۶ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن ۳۰/۵ درصد کاهش داشته است. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۷/۷۶ میلیون تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۶/۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.