محمد اسلامی شب گذشته در برنامه تیتر امشب با ابراز تاسف نسبت به وضعیت سیل زدگان و سیل استان مازندران و گلستان و بیان “مردم ما به دلیل سیل غافلگیر نشدند و به هشدارهای هواشناسی توجه می کنند” اظهار کرد: اقدامات در مازندران برای بازآفرینی زندگی انجام شده است. رانش زمین موجب مسدود شدن جاده ها […]

محمد اسلامی شب گذشته در برنامه تیتر امشب با ابراز تاسف نسبت به وضعیت سیل زدگان و سیل استان مازندران و گلستان و بیان “مردم ما به دلیل سیل غافلگیر نشدند و به هشدارهای هواشناسی توجه می کنند” اظهار کرد: اقدامات در مازندران برای بازآفرینی زندگی انجام شده است. رانش زمین موجب مسدود شدن جاده ها در محورهای کیاسر و سوادکوه شده بود که اقدامات موقت برای عبور و مرور انجام شده است. همچنین با تمهیداتی که وزارت جهاد کشاورزی انجام خواهد داد کار نشاکاری کشاورزان نیز به موقع انجام خواهد شد.  

وی با بیان این که همه استان ها به اطلاعیه های هواشناسی توجه می کنند، افزود: اطلاع رسانی ها از ۲۳ اسفند آغاز شد و ستاد بحران نیز در حال آماده باش بود اما  یکی از مشکلات اساسی در استان مازندران این است که سدسازی به اندازه کافی انجام نشده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: عدم لایروبی رودخانه ها در مازندران و گلستان نیز مشکل دیگر در وقوع سیل بود. آزادسازی حریم جاده ها نیز برای مقابله با سیل و هدایت آب های روان یکی از مسائلی است که باید انجام شود.

اسلامی بیان کرد: زه کشی در استان های شمالی موجب عبور راحت تر آب می شود بنابراین این پروژه نیز در ستاد بحران پیگیری شد و قرار شد زه کشی ها انجام شود تا هم بازدهی کشاورزی ها بهتر شود هم هدایت آب بهتر انجام شود. استان گلستان یعد از یک دهه خشکسالی در شرایط موجود نیازمند اقدامات لازم برای هدایت آب های سطحی است.

برآورد اولیه خسارت سیل در گلستان و مازندران

این مقام مسئول درباره برآورد اولیه خسارت سیل به استان گلستان و مازندران گفت: حدود ۳۵۰۰ میلیارد ریال ( ۳۵۰ میلیارد تومان) خسارت وارد شده که در استان مازندارن برای ورودی آب از نقاط بالادست نیاز دو اقدام اساسی با کمک وزارت جهاد کشاورزی و وزارت راه برای مهار آب و توسعه آبخیزداری باید انجام شود.

وی افزود: برای تثبیت خاک و جلوگیری از رانش خاک نیاز به شمع کوبی و دیواره سازی داریم که در دستور کار است. بودجه لازم نیز از طریق سازمان برنامه و بودجه از دولت درخواست خواهد شد.  

وزیر راه و شهرسازی در ادامه درباره سازوکارهای مقابله در زمان بحران گفت: تعرض به رودخانه ها یکی از مشکلاتی است که باید جلوگیری و کنترل شود. وجود تجهیزات و امکانات مورد نیاز در زمان بحران از سازوکارهایی است تا در زمان بحران عملکردها سریعتر و بهتر باشد.

 اسلامی درباره روند امداد رسانی گفت: روستاهایی که در مواجهه با سیل بودند تخلیه شده و مردم در چادر و مکان های امن اسکان موقت داده شدند. غذایی گرم در سه وعده غذایی بین مردم توزیع شده است. آب نیز تا میزان قابل توجهی فروکش کرده است.

تعادل در بخش عرضه و تقاضا با رویکرد دائمی شدن تولید مسکن

اسلامی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره اولویت های وزارت راه در سال ۹۸ گفت: یکی از اولویت های امسال وزارت راه و شهرسازی مسکن است. تعادل در بخش عرضه و تقاضا با رویکرد دائمی شدن تولید مسکن با ارزیابی نیاز سالانه یک میلیون مسکن برای خانه اولی ها در اولویت وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

وزیر راه  و شهرسازی بیان کرد: سه عامل پشتیبان، مشوق و تسهیل کننده در کنار تکمیل ۴۰۰ هزار واحد جدید و واگذاری و عرضه زمین با رویکرد ساده سازی مد نظر است. افزایش وام مسکن از ۶۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان و افزایش دو برابری وام برای زوجین و  انتقال به خریدار نیز از دیگر تسهیلاتی است که برای خرید مسکن قرار داده ایم.

وی گفت: در جاده سازی جاده های شریانی و اصلی پرترافیک در اولویت قرار دارد.  آزادراه تهران شمال تا سال آینده افتتاح خواهد شد. ۳۰۰ کیلومتر از جاده های سطح کشور نیز در دست اقدام است و اولویت محوری ما نیز این است که نسبت به تکمیل و ایمن سازی نقاط حادثه خیز در جاده ها اقدامات سریعتر انجام شود.

 وزیر راه و شهرسازی افزود: در سال ۹۸ اتصال خط راه آهن و کریدودرها و تولید واگن و لکوموتیو با استفاده از توان داخلی در دست اقدام است تا از این طریق بتوانیم به تولید رونق دهیم و شعار سال را تحقق بخشیم.