روند صعودی قیمت‌ها در بازار مسکن از ابتدای امسال حدود ۸ میلیون تومان به میانگین قیمت مسکن در شهر تهران افزوده است.روند صعودی قیمت‌ها از ابتدای امسال بازار مسکن را نشانه رفته و با شیب نسبتا تندی در حال طی کردن مسیر خود است. این طور که آمارهای رسمی از قیمت مسکن در شهر تهران […]

روند صعودی قیمت‌ها در بازار مسکن از ابتدای امسال حدود ۸ میلیون تومان به میانگین قیمت مسکن در شهر تهران افزوده است.روند صعودی قیمت‌ها از ابتدای امسال بازار مسکن را نشانه رفته و با شیب نسبتا تندی در حال طی کردن مسیر خود است. این طور که آمارهای رسمی از قیمت مسکن در شهر تهران نشان می‌دهند در فرودین سال ۹۹ قیمت میانگین آپارتمان در تهران نسبت به اسفند سال گذشته با کاهش ۲ درصدی به ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

روند نزولی قیمت‌ها عمر چندانی نداشت چرا که اردیبهشت‌ماه هر متر مربع آپارتمان در شهر تهران با رشد ۱۱ درصدی به رقم ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید. خرداد ماه نیز رشد ۱۱ درصدی قیمت‌ها را در بازار مسکن به همراه داشت و قیمت هر متر مربع آپارتمان به ۱۸ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان نزدیک شد. در تیر ماه روند صعودی قیمت‌ها متوقف نشد و با رشد ۱۰ درصدی قیمت هر مترمربع آپارتمان از ۲۰ میلیون تومان عبور کرد. آخرین آمار منشتر شده مرکز آمار از قیمت مسکن نشان می‌دهد که قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران با رشد ۱۰ درصدی قیمت در مرداد ماه به ۲۳ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان رسیده است.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت آپارتمان در مرداد ۹۹ نسبت به مرداد ۹۸ با رشد ۷۷ درصدی از ۱۳ میلیون و ۲۵۲ هزار تومان به ۲۳ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان رسیده که حدود ۱۰ میلیون تومان افزایش را به ثبت رسانده است. به طور متوسط بازار مسکن از ابتدای امسال در هر ماه با رشد ۱۰ درصدی قیمت‌ها روبه‌رو بوده است و طی مدت ۵ ماه میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان با افزایش حدود ۸ میلیونی قیمت مواجه شده است.

اقدام موثری در بازار مسکن صورت نگرفته است

در همین راستا احمدرضا سرحدی کارشناس بازار مسکن در خصوص روند صعودی قیمت‌ها در بازار مسکن اظهار کرد: قیمت نهاده‌های ساختمانی از جمله سیمان و آهن در مدت اخیر با روند افزایشی همراه بوده است از این رو تاثیر مستقیمی بر قیمت مسکن در بازار داشته است. وی با بیان اینکه برای کنترل بازار مسکن و قیمت‌ها اقدام موثری صورت نگرفته است گفت: با این روند افزایشی قیمت‌ها اگر اقدام موثری در بازار مسکن صورت نگیرد روند صعودی قیمت‌ها در ماه‌های آتی نیز ادامه خواهد یافت.

کارشناس بازار مسکن در خصوص تاثیر اقدامات انجام شده برای کنترل بازار مسکن گفت: اقدامات انجام شده از جمله ارسال پیامک برای مالکان خانه‌های خالی برای کنترل بازار مسکن تاکنون اثری بر بازار نداشته یا آثار آن فعلا قابل رؤیت نیست.