نایب رئیس اول اتحادیه املاک گفت: راهکار کنترل بازار مسکن، اجرای طرح مسکن استیجاری و کاهش کارمزد نرخ تسهیلات است. حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران، با اشاره به اینکه طبق مصوبه اخیر ستاد ملی مبارزه با کرونا، تمامی قرارداد‌های اجاره تا سه ماه بعد از عادی شدن شرایط سلامت کشور […]

 

نایب رئیس اول اتحادیه املاک گفت: راهکار کنترل بازار مسکن، اجرای طرح مسکن استیجاری و کاهش کارمزد نرخ تسهیلات است.

حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران، با اشاره به اینکه طبق مصوبه اخیر ستاد ملی مبارزه با کرونا، تمامی قرارداد‌های اجاره تا سه ماه بعد از عادی شدن شرایط سلامت کشور تمدید شده است گفت: طبق این مصوبه هیچ دادگاهی حق صادر کردن حکم تخلیه واحد‌های مسکونی را ندارد و مستاجران از این بابت نگران نباشند.

او ادامه داد: همچنین طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا سقف افزایش اجاره تعیین شده است و بر این اساس نرخ‌های اجاره نسبت به مدت مشابه سال گذشته در کلانشهر تهران تا سقف ۲۵ درصد و در سایر شهر‌های کشور هم تا ۱۵ درصد باید افزایش یابد و در صورت موافقت نکردن مالک، مستاجران می‌توانند شکایت کنند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه اجرای تمامی مصوبات از سوی مالک الزامی است افزود: اجرای این مصوبات می‌تواند از افزایش نابجا و نامتعارف قیمت‌های اجاره‌ که در چند ماه اخیر شاهد آن هستیم جلوگیری کند و این خود زمینه‌ساز ایجاد آرامش در بازار مسکن می‌شود.

او بااشاره به اینکه قیمت‌های اجاره هنوز به سقف تورم نرسیده است گفت: با توجه به اینکه امسال شاهد افزایش قابل قبول حقوق کارگران نبودیم ممکن بود با اجرا نکردن این مصوبه شاهد رشد جهش قیمت‌ها در بازار باشیم، اما اجرای چنین تمهیداتی بخشی از نگرانی ناشی از رشد اجاره بها را کاهش داده است.

عقبایی با اشاره به اینکه بیش از ۹۷ درصد از مستاجران امسال همان مستاجران سال گذشته هستند و تغییر خاصی در آمار این بخش ایجاد نشده است افزود: طبق این مصوبه قانونی، مشاوران املاک حق ندارد بیش از ۲۵ درصد اجاره‌ها را افزایش دهند و با توجه به قراردادی که در سال گذشته در مشاوران املاک ثبت شده و سابقه اجرای آن وجود دارد ، این افزایش قیمت‌ها صورت می‌گیرد.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه چنین طرح‌هایی، راهکار کوتاه مدت است و دولت باید برنامه‌های بلند مدت و میان مدت را برای بازار مسکن در دستور کار خود قرار دهد اظهار کرد: با اعلام وضعیت سفید در کشور ، شرایط به حالت سابق بازمی‌گردد بنابراین ممکن است نرخ‌های اجاره هم تغییر یا افزایش پیدا کند.

عقبایی تصریح کرد: دولت برنامه پرداخت تسهیلات به مستاجران با کارمزد کم را در دستور کار خود قرار داده است که این شاید خود بتواند بخشی از مشکلات در این حوزه را برطرف کند.

او با اشاره به اینکه دولت  قول داده بود امسال طرح ساخت مسکن استیجاری را دستور کار خود قرار دهد اظهار کرد: طبق صحبت‌های وزیر راه و شهرسازی امسال طرح مسکن  استیجاری اجرایی می‌شود و تولید کنندگان و سازندگان مسکن می‌توانند با اجرای این طرح بخشی از مشکلات را برطرف کنند که امیدواریم  هرچه سریعتر به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد.