یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است، حمایت دولت از خانه اولی ها و متقاضیان مصرفی، درکنار فراهم آوردن بستر کاهش هزینه ساخت واحدهای مسکونی، منجر به خروج بازار مسکن از رکود می شود. محمد گلاب کش،با بیان اینکه “بخش مسکن در حال حاضر دچار رکود تورمی است”، به دلایل این مساله اشاره و از نبود […]

یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است، حمایت دولت از خانه اولی ها و متقاضیان مصرفی، درکنار فراهم آوردن بستر کاهش هزینه ساخت واحدهای مسکونی، منجر به خروج بازار مسکن از رکود می شود.

محمد گلاب کش،با بیان اینکه “بخش مسکن در حال حاضر دچار رکود تورمی است”، به دلایل این مساله اشاره و از نبود قدرت خرید در سمت تقاضا و هزینه بالای ساخت در سمت عرضه مسکن، به عنوان دلایل اصلی این موضوع نام برد.
این کارشناس بازار مسکن، به پروژه های نیمه کاره ساختمانی اشاره کرد و گفت: آمارها از وجود بیش از ۲۰۰هزار پروژه ساختمانی نیمه کاره متوقف شده در کشور حکایت دارد که به شکل روزافزونی درحال افزایش هستند. علت اصلی نیمه کاره ماندن این پروژه ها، مشکلات مالی در بخش عرضه است که به دلیل عدم امکان فروش واحدهای مسکونی، به وجود آمده است.
به گفته وی، برای تکمیل و بهره برداری از پروژه های نیمه کاره ساختمانی، ضرورت دارد که امکان تامین منابع مالی ساخت آنها از طرق مختلف ازجمله تقویت بخش تقاضای مسکن، فراهم شود.
گلاب کش افزود: در کنار پروژه های ساختمانی نیمه کاره، همچنین واحدهای مسکونی آماده بسیاری در حال حاضر در کشور وجود دارند که آماده فروش و بهره برداری هستند اما به دلیل نبود قدرت خرید در سمت تقاضای مسکن، همچنان بلاتکلیف باقی مانده اند. عدم امکان فروش واحدهای مسکونی آماده و همچنین وجود مشکلات مالی بسیار درراستای تکمیل پروژه های ساختمانی نیمه کاره، باعث شده است تا سازندگان مسکن نتوانند منابع مالی به منظور آغاز پروژه های جدید ساختمانی را دراختیار داشته باشند.
وی، با بیان اینکه “حمایت دولت از بخش تقاضا و عرضه مسکن باید هماهنگ و به صورت کارشناسی شده باشد”، تاکید کرد: بخش عرضه و تقاضای مسکن دو کفه یک ترازو هستند و یکی از راهکارهای تعیین کننده برای افزایش قدرت خرید مسکن، کاهش قیمت این کالا است که از طریق حمایت از سازندگان …

  • منبع خبر : ملکانا