مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران گفت: به زودی شاهد انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن در بازار سرمایه برای توسعه تامین مالی و تولید مسکن در کشور خواهیم بود. به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ «جواد فلاح» با بیان اینکه موضوع معاملات مسکن در بورس کالای ایران با دو ایده در حال پیش روی […]

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران گفت: به زودی شاهد انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن در بازار سرمایه برای توسعه تامین مالی و تولید مسکن در کشور خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران؛ «جواد فلاح» با بیان اینکه موضوع معاملات مسکن در بورس کالای ایران با دو ایده در حال پیش روی است، افزود: معاملات در بازارفیزیکی بورس کالای ایران نخستین روش در این رابطه است، براین اساس اموال مازاد دولت و بانک ها در بورس کالا عرضه می شوند.
وی اظهار داشت: آخرین عرضه در این خصوص هم مربوط به وزارت دفاع و پشتیبانی های نیروهای مسلح بود که یک قطعه زمین مازاد خود را بر روی تابلوی بورس به فروش رساندند.
فلاح اضافه کرد: اما بحثی مهمتر از عرضه فیزیکی مسکن یا به عبارتی عرضه اموال فیزیکی غیرمنقول در بورس در حال پیگیری و عملیاتی شدن است و آن هم انتشار اوراق سلف استاندارد مسکن است.
مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران تصریح کرد: پیش خرید مسکن، یکی از روش های خانه دار شدن است اما در پیش خرید مسکن در بازار غیرمتشکل، مساله ریسک نکول سازنده همواره یکی از مهمترین دغدغه هایی است که همیشه برای افرادی که اقدام به پیش خرید می کنند وجود دارد، به طوریکه آنها همیشه نگران انجام تعهدات سازنده در سررسید و رسیدن به مسکن خود در زمان اعلامی هستند.
وی تاکید کرد: در صدد هستیم در بازارسرمایه بستری فراهم کنیم تا متقاضیان بتوانند به راحتی مسکن پیش خرید کنند، اکنون و در بازار آزاد قیمت مسکن به قدری افزایش یافته که فراهم کردن مبلغ مورد نیاز برای پیش خرید آن بسیار دشوار شده است.

  • منبع خبر : ملکانا