قیمت مسکن در شهر تهران که مدت ها روند صعودی را طی می کرد نزولی شد و کارشناسان معتقدند این روند ادامه دار خواهد بود.  بررسی متوسط قیمت مسکن در شهر تهران از ابتدای سال تا آبان ۹۹ روند صعودی داشته است، اما در آذر ماه متوسط قیمت مسکن در شهر تهران با روند نزولی همراه شده است. در این بین متوسط قیمت مسکن در آذر ۹۹ […]

قیمت مسکن در شهر تهران که مدت ها روند صعودی را طی می کرد نزولی شد و کارشناسان معتقدند این روند ادامه دار خواهد بود.

 بررسی متوسط قیمت مسکن در شهر تهران از ابتدای سال تا آبان ۹۹ روند صعودی داشته است، اما در آذر ماه متوسط قیمت مسکن در شهر تهران با روند نزولی همراه شده است.
در این بین متوسط قیمت مسکن در آذر ۹۹ در تهران نسبت به ماه قبل با کاهش ۱.۱ درصدی روبرو بوده است؛ امری که سال ها بود در این ماه رخ نداده بود.
با توحه به گزارشات منتشره از سوی بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در آذر ۹۹ به رقم ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسیده این درحالی است که قیمت مسکن در آبان ۹۹ متری ۲۷ میلیون و ۱۹۳ هزار تومان بوده است.
در این بین قیمت مسکن نسبت به سال گذشته با رشد ۹۸ درصدی روبرو شده و از رقم ۱۳ میلیون و ۵۲۵ هزار تومان در آذر ۹۸ به رقم ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در آذر ۹۹ رسیده است.
تعداد معاملات مسکن در شهر تهران نیز با تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ فقره نسبت به ماه قبل ۴۲ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۷۳ درصدی روبرو بوده است.
بیشترین سهم معاملات مسکن با ۱۵.۶ درصد مربوط به واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متری بوده و پس از آن واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر با ۱۴.۱ درصد در رتبه دوم و واحدهای ۷۰ تا ۸۰ متر با ۱۱.۳ درصد در رتبه سوم معاملات قرار گرفته است.
به طور کلی ۵۵ درصد از معاملات مسکن شهر تهران در آذر ۹۹ مربوط به واحدهای زیر ۸۰ متر بوده است.
لازم به ذکر است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۹.۱ درصدی بیشترین تقاضا را در شهر تهران داشته است.
احمدرضا سرحدی در گفت وگو با میزان در خصوصی آینده بازار مسکن اظهار کرد: کاهش چند هزار تومانی قیمت دلار در بازاردر مدت اخیر تاثیر مستقیمی بر بازار مسکن خواهد داشت.

  • منبع خبر : ملکانا