محمدعلی ربانی دبیر انجمن انبوه سازان قم از احتمال افزایش ۳۶درصدی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: پیشنهاد ما به متقاضیان این است که چنانچه قصد خرید مسکن دارند بهتر است قبل از شروع انتخابات مسکن بخرند. یک کارشناس بازار مسکن در این باره پیش بینی کرد که قیمت بعد از انتخابات […]

محمدعلی ربانی دبیر انجمن انبوه سازان قم از احتمال افزایش ۳۶درصدی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: پیشنهاد ما به متقاضیان این است که چنانچه قصد خرید مسکن دارند بهتر است قبل از شروع انتخابات مسکن بخرند.

یک کارشناس بازار مسکن در این باره پیش بینی کرد که قیمت بعد از انتخابات ۱۴۰۰ روند افزایشی دارد و بنابراین، بهتر است متقاضیان پیش از برگزاری انتخابات خانه بخرند.

محمدعلی ربانی، دبیر انجمن انبوه‌سازان قم درباره وضعیت قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ پیش بینی کرد: امسال نه تنها قیمت مسکن ارزان نمی‌شود، بلکه بعد از انتخابات، مسکن مجددا روند افزایشی دارد.

وی تاکید کرد: پیشنهاد ما به متقاضیان این است که چنانچه قصد خرید مسکن دارند بهتر است قبل از شروع انتخابات مسکن بخرند.

ربانی به این سوال که آیا طرح اقدام ملی مسکن نمی‌تواند منجر به کاهش قیمت مسکن شود، پاسخ داد: روزهای پایانی دولت است و دولت برنامه جدیدی برای ساخت مسکن نداشته است. برنامه اخیر دولت در دوران محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی طرح اقدام ملی مسکن بود که بخشی از مردم نسبت به خرید این مسکن منصرف شدند.

هزینه ساخت مسکن چقدر است؟

به گفته دبیر انجمن انبوه‌سازان قم، هزینه ساخت مسکن ملی بدون احتساب هزینه‌های ساخت و ساز متری شش میلیون تومان تمام می‌شود. چنانچه قرار شود دولت هزینه زمین هم از مردم اتخاذ کند، قیمت مسکن ملی برای مردم گران تمام می‌شود، بنابراین ممکن است عده‌ زیادی از این طرح استعفا دهند!

وی تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است که در سال ۱۴۰۰ تورم بخش مسکن کمتر از ۳۶ درصد نیست؛ چرا که با افزایش نرخ دستمزدها قیمت مصالح ساختمانی هم گران می‌شود.

لازم به ذکر است که براساس آمارهای رسمی بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در اسفند ۹۸ در تهران ۱۵ میلیون و ۶۲۸ هزار تومان بود و این نرخ در آخرین ماه سال گذشته با رشدی ۹۳.۷ درصدی به ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان رسید.